Naida runa parkā - kā rīkoties un kur par to ziņot?

Divu vīriešu pieredze parkā 

Divi vīrieši, Latvijas pilsoņi, sēž parkā uz soliņa un kopīgi skatās video telefonā, smejas un savā starpā sarunājas krievu valodā. Netālu uz blakus soliņa sēž pensionāre. Pēc kāda laika pensionāre pieceļas un ejot prom, pienāk pie abiem vīriešiem un skaļā balsī dusmīgi kliedz, ka “orkiem un vatei” parkā nav vietas un, ka Latvijā jārunā latviski un tikai latviski. Un ejot prom uzspļauj vienam no vīriešiem uz jakas. Abi vīrieši nelielā šokā, jo nebija neko šādu sagaidījuši no blakus sēdošās kundzes.

Naida runa ir dažādi izteiksmes veidi, kas izraisa, veicina, izplata vai attaisno vardarbību, naidu vai diskrimināciju pret personu vai personu grupu, vai noniecina to, tādēļ, ka tai ir raksturīga noteikta rase/ādas krāsa, etniskā izcelsme, valoda, reliģiskā pārliecība, vecums, dzimums, seksuālā orientācija, invaliditāte u.tml. pazīmes.


Kā rīkoties līdzīgā situācijā?

Par šāda veida gadījumu var ziņot Pašvaldības policijai vai Valsts policijai. Par šāda veida darbībām var tik piemērots administratīvais sods. Atbilstoši Administratīvas atbildības likuma 21. panta 5.punktam, atbildību par administratīvo pārkāpumu pastiprina, ja pārkāpuma izdarīšanas motīvs ir naids pret tādām personas atšķirīgām iezīmēm kā rase, reliģiskā pārliecība, nacionālā piederība vai citas skaidri nosakāmas personas atšķirīgās iezīmes.

Pirmkārt, ja, iespējams, ir jāveic audio vai video fiksāciju ar notikumu. Otrkārt, ziņojiet Pašvaldībad policijai vai Valsts policijai, zvanot uz 110. Policijai ir iespējams ziņot, nosūtot rakstveida iesniegumu uz pasts@vp.gov.lv vai iesniedzot to tuvākajā policijai iecirknī. 

Padoms: par naida runu var ziņot arī Latvijas Cilvēktiesību centram, izmantojot tiešasites ziņošanas formu https://cilvektiesibas.org.lv/lv/database/report-hate-crime/  


Kāpēc ir svarīgi ziņot par naida runu?

Naida runa ir bīstama, jo tas ir uzbrukums cilvēka identitātes kodolam, kuru veido tādas pazīmes kā vecums, dzimums, ādas krāsa, tautība, reliģiskā pārliecība, fiziskās un garīgas spējas, seksuālā orientācija, u.tml.

Naida runa ir bīstama, jo tā satur vēstījumu ne tikai cilvēkam, pret kuru tieši vēršas, bet visiem konkrētas grupas piederīgajiem, ka viņi nav vēlami šajā sabiedrībā, ka viņiem nepienākas noteiktas tiesības un ka viņi ir mazāk vērtīgi kā citi sabiedrības locekļi.

Naida runa ir bīstama arī ar to, ka tā var izraisīt ilgstošu psiholoģisku kaitējumu cietušajiem, ietekmē ne tikai pašu cietušo, bet  kopienu, kurai tas pieder, kā arī plašāku sabiedrību. Verbāli aizskārumi šķeļ sabiedrību, var pāraugt regulāros uzbrukumos, kā arī izraisīt plašākas nekārtības.


Noderīgi kontakti:

Ziņot par incidentu:

Valsts policija

Čiekurkalna 1.līnija 1, k- 4 , Rīga, LV – 1026

Tālr.: 110

E-pasts: pasts@vp.gov.lv

Bezmaksas konsultācijas un juridiskā palīdzība:

Latvijas Cilvēktiesību centrs

Skolas ielā 21, 609C, Rīgā, LV-1010

Tālr.: (+371) 67039290

E-pasts: office@humanrights.org.lv

 

Informatīvais materiāls ir izveidots projektā “Ceļā uz iecietīgāku sabiedrību: informēšana, izglītošana, atbalsts un sadarbība.” Projektu finansē Īslande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Par materiāla saturu pilnībā atbild Make Room Europe un Latvijas Cilvēktiesību centrs.


Publicēts: 2022-12-19