Kā rīkoties naida nozieguma gadījumā? Ārvalstu studenta pieredze Rīgā

Radžans atbrauca uz Rīgu pirms trim mēnešiem un studē augstskolā. Viņš prakstizē sikhismu un ikdienā nēsā turbānu – galvassegu, ko valkā sikhu vīrieši. Braucot no augstskolas uz mājām ar tramvaju, Radžans pamanīja, ka viņu vēro un aprunā trīs jaunieši. Kad tramvajs apstājās pieturā un jaunieši devās pie durvīm, lai izkāptu – viens no viņiem rupji un skaļā balsī kaut ko pateica Radžanam latviski, otrs pagrūda viņu ar elkoni, bet trešais, lecot ārā no tramvaja norāva turbānu no Radžana galvas.

Kā rīkoties līdzīgā situācijā?

Ja cilvēkam draud vai ir uzbrukts, nekavējoties ir jāzvana Valsts policijai uz 110 un jāizskaidro situācija. Jāsagaida kamēr uz notikuma vietu ieradīsies Valsts vai pašvaldības policijas darbinieki. Iesniegumu var iesniegt arī tuvākajā policijas iecirknī. Cietušajam pēc iespējas sīkāk ir jāapraksta policijas darbiniekam notikušais, tostarp norādot, ka uzbrukums iespējams ir saistīts ar naida motīvu – ādas krāsu, tautību, reliģisko piederību u.tml. pazīmēm, to, ka uzbrucējs ir izteicis aizskarošas piezīmes.

Praktisks padoms: šādā situācijā ir svarīgi ātri tikt drošībā un izvairīties no jebkādām provokācijām. Ja pārkāpums notika sabiedriskajā transportā ir svarīgi piefiksēt tā numuru, laiku un vietu, kur tas ir noticis. Tas var palīdzēt identificēt uzbrucējus, izmantojot transportlīdzeklī uzstādītās video novērošana iekārtas. Ja ir iespējams ir lietderīgi apzināt un pierakstīt lieciniekus, kuri varētu apliecināt faktus par pārkāpumu.

Noderīgi kontakt

Bezmaksas konsultācija 

Latvijas Cilvēktiesību centrs

Skolas iela 21, 609C, Rīgā, LV-1010

Tālr.: (+371) 67039290

E-pasts: office@humanrights.org.lv

Ziņot par incidentu

Valsts policija

Čiekurkalna 1.līnija 1, k- 4 , Rīga, LV – 1026

Tālr.: 110

E-pasts: pasts@vp.gov.lv

Publicēts: 2023-02-01