Notika seminārs juridiskās palīdzības sniedzējiem

Kopš šī gada vasaras, 2024. gada 1. jūlija, Latvijas Cilvēktiesību centrs īsteno projektu “Reģionālās sadarbības stiprināšana bēgļu jomā – solis uz priekšu cilvēktiesību un ilgtspējas virzienā” (angļu valodā – “Strengthening regional cooperation for refugees–one step forward to human rights and sustainability”), kuru atbalsta Ziemeļvalstu un Baltijas valstu NVO programma (Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā) Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā. Projekta laikā ir notikušas divas aktivitātes – šajā rakstā stāstīsim par semināru juridiskās palīdzības sniedzējiem.


Pamatojoties uz gūtajām zināšanām par praksēm Baltijas un Ziemeļvalstīs, LCC juristi apkopoja informāciju par ģimenes atkalapvienošanas un patvēruma meklētāju aizturēšanas pieredzi. Lai dalītos ar šo informāciju, 2024. gada 5. decembrī tika noorganizēts seminārs juridiskās palīdzības sniedzējiem “Juridiskās palīdzības sniegšanas aktuālie teorētiskie un praktiskie jautājumi patvēruma jomā”. Uz semināru tika aicināti juridiskās palīdzības sniedzēji, kas strādā ar patvēruma meklētājiem, kā arī Valsts robežsardzes darbinieki, sociālie darbinieki un mentori. Semināru apmeklēja 27 dalībnieki. Semināru finansiāli atbalsta arī ANO Augstā komisāra Bēgļu jautājumos Ziemeļeiropas pārstāvniecība.

Semināra laikā tika prezentēts LCC trešais apkārtraksta numurs “Aktualitātes patvēruma tiesībās”. Šis apkārtraksts ir daļa no LCC iniciatīvas, kas 2024. gadā tika uzsākta, lai veidotu informatīvus materiālus par aktuālajiem jautājumiem patvēruma tiesībās. Jaunākajā apkārtrakstā ir apkopoti nozīmīgi statistikas dati, kas ne tikai atspoguļo situāciju Latvijā, bet arī piedāvā salīdzinājumu ar Igauniju un Lietuvu.

Pirmo reizi apkārtrakstā ir publicēts kādas ģimenes atkalapvienošanās stāsts, kas ilga veselus trīs gadus, tādējādi atklājot šī procesa problēmas un grūtības un to, kā ģimene ar tām veiksmīgi tika galā. Tāpat ir iekļauta informācija par Administratīvās rajona tiesas darbību, īpaši izceļot anonimizētos spriedumus, kuros Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei tiek uzlikts pienākums pieņemt lēmumus par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu.

Apkārtraksts piedāvā arī noderīgus resursus, piemēram, jaunākos ziņojumus, kas būs noderīgi visiem tiem, kas strādā ar patvēruma meklētājiem. Tajā tiek aktualizēta arī problēma, ka patvēruma meklētāji Latvijā tiek administratīvi sodīti ar naudas sodiem par nelegālu ieceļošanu, neskatoties uz starptautiskā bēgļu nesodīšanas principa saistošo spēku Latvijā. Ceram, ka šis apkārtraksts būs vērtīgs materiāls, kas palīdzēs vēl efektīvāk atbalstīt patvēruma meklētājus.

Apkārtraksts ir izdots Latvijas Cilvēktiesību centra un ANO Bēgļu aģentūras (UNHCR) projektā “Juridiskās palīdzības sniegšana patvēruma meklētājiem un personām ar starptautisko aizsardzību un kapacitātes stiprināšanas pasākumi Latvijā”. 

Šī ziņa ir tapusi ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā finansiālu atbalstu. Par ziņas saturu atbild Latvijas Cilvēktiesību centrs un tas ne vienmēr atspoguļo Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā oficiālo viedokli vai politiskās nostādnes.

Pielikumi

Publicēts: 2024-12-09