Naida noziegums un naida runa - definīcija
Datubāze par naida runas un naida noziegumu jautājumiem » NAIDA NOZIEGUMI UN NAIDA RUNA
Gads: 2022 | Ievietošanas datums: Oct. 26, 2022
Saskaņā ar EDSO demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroja (ODIHR) izstrādāto naida noziegumu darba definīciju, NAIDA NOZIEGUMS ir jebkurš noziedzīgs nodarījums, tai skaitā noziegums pret personu vai īpašumu, kad cietušais, vieta vai nozieguma mērķis ir izvēlēti pēc to faktiskās vai šķietamās saiknes, atbalsta, piederības vai dalības grupā. Grupa var balstīties uz tās locekļu reālu vai šķietamu rasi, nacionālo vai etnisko izcelsmi, valodu, ādas krāsu, reliģiju, dzimumu, vecumu, fizisko vai garīgo invaliditāti, seksuālo orientāciju vai citu līdzīgu pazīmi.
Avots: Hate Crimes in the OSCE Region – Incidents and Responses. Annual Report for 2006. Warsaw: Organisation on Security and Cooperation in Europe, Office for Democratic Institutions and Human Rights, 2007, p.9., pieejams: http://www.osce.org/odihr/26759
Jaunākā naida runas definīcija, ko lieto Eiropas Padome ir: Naida runa ir visi izteiksmes veidi, kas izraisa, veicina, izplata vai attaisno vardarbību, naidu vai diskrimināciju pret personu vai personu grupu, vai noniecina to, tādēļ, ka tai ir raksturīga noteikta rase/ādas krāsa, etniskā izcelsme, valoda, reliģiskā pārliecība, vecums, dzimums, seksuālā orientācija, invaliditāte u.tml. pazīmes.
Avots: Eiropas Padomes rekomendācijas cīņai ar naida runu (pieejams: https://search.coe.int/cm/Pages/result_details.aspx?ObjectId=0900001680a67955)
Eiropas Padomes definīcija uz ko atsaukusies arī Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir šāda: „NAIDA RUNA pārklāj visas izteiksmes formas, kas izplata, mudina, veicina vai attaisno rasistisku naidu, ksenofobiju, antisemītismu vai citas naida formas, kas balstītas uz neiecietību, iekļaujot: neiecietību, kas nāk no agresīva nacionālisma, etnocentrisma, diskriminācijas un naida pret minoritātēm, migrantiem un ārvalstu izcelsmes cilvēkiem.”
Avots: Council of Europe Recommendation No. R(97)20 of the Committee of Ministers to Member States on “HATE SPEECH”, http://www.coe.int/t/dghl/standardsetting/hrpolicy/other_committees/dh-lgbt_docs/CM_Rec(97)20_en.pdf