Rīcības kodekss, lai novērstu uzmākšanos, tostarp seksuālu uzmākšanos, seksuālu izmantošanu un seksuālu vardarbību

Mērķis

Latvijas Cilvēktiesību centrs (LCC) ir apņēmies nodrošināt iekļaujošu, cieņpilnu un drošu vidi ikvienam, kas piedalās LCC aktivitātēs. LCC darbs tiek vadīts pēc augstākajiem ētikas un profesionālajiem standartiem, un no visiem LCC darbiniekiem tiek sagaidīta godīgums un cieņa vienam pret otru, klientiem un partneriem.

Piemērojamība

Uzvedības kodekss attiecas uz jebkuru LCC darbību, tostarp juridiskās palīdzības sniegšanu klientiem, projekta aktivitāšu īstenošanu, sadarbību ar partnerorganizācijām un institūcijām, sanāksmēm, konferencēm un pieņemšanām, ekspertu sanāksmēm, semināriem utt.

Rīcības kodekss attiecas uz visiem LCC darbiniekiem un brīvprātīgajiem, tostarp visām personām, kas apmeklē LCC aktivitātes vai ir iesaistītas tajās. Rīcības kodeksam nav juridiska rakstura. Tas papildina citu LCC noteikumu un Latvijas likumu piemērošanu, jo īpaši Latvijas Darba likuma, Krimināllikuma, starptautisko cilvēktiesību līgumu un standartu piemērošanu.

LCC sadarbībā ar partneriem līgumos un pakalpojumu līgumos iekļauj standarta klauzulu par seksuālās izmantošanas un vardarbības aizliegumu.

Aizliegta rīcība

Uzmākšanās ir jebkura nepareiza vai nevēlama rīcība, kura, saprātīgi vērtējot, var tikt uztverta kā aizvainojoša vai pazemojoša citai personai. LCC darbā ir aizliegta jebkāda veida uzmākšanās dzimuma, dzimumidentitātes, seksuālās orientācijas, fizisko spēju, izskata, etniskās piederības, rases, nacionālās izcelsmes, politiskās piederības, vecuma, reliģijas vai jebkura cita pamata dēļ.

Seksuāla uzmākšanās ir īpašs aizliegtas rīcības veids. Seksuāla uzmākšanās ir jebkura nevēlama seksuāla rakstura rīcība, kura, saprātīgi vērtējot, var tikt uzskatīta par aizvainojumu vai pazemojumu. Seksuāla uzmākšanās var ietvert jebkādu verbālu, neverbālu vai fizisku rīcību, tostarp rakstisku un elektronisku saziņu, un tā var notikt starp viena vai dažāda dzimuma personām.

Seksuālas uzmākšanās piemēri (neizsmeļoši):

  • Nievājoši vai pazemojoši komentāri vai piezīmes par kādas personas dzimumu, seksuālo orientāciju vai dzimuma identitāti;
  • Apsaukšana vai apmelošana saistībā ar dzimuma vai ar seksuālu pieskaņu;
  • Seksualizēti komentāri par izskatu, apģērbu vai ķermeņa daļām;
  • Personas seksualitātes novērtējums;
  • Atkārtoti ielūgumu uz randiņu vai mājieni/lūgumi stāties seksuālās attiecībās;
  • Skatiens seksuāli divdomīgā veidā;
  • Nevēlama pieskaršanās cita cilvēka ķermenim, tostarp glāstīšana vai mērķtiecīga pieskaršanās cilvēka ķermeņa daļam;
  • Nepiemērotu seksuālu žestu veikšana;
  • Seksuālie joki vai netiklas anekdotes;
  • Seksuāli divdomīgu paziņojumu sūtīšana jebkurā formātā;
  • Seksuāli nepiemērotu attēlu vai videoklipu kopīgošana vai rādīšana jebkurā formātā;
  • Seksuālas vardarbības mēģinājums vai faktiska darbība, tostarp izvarošana.

Seksuāla izmantošana un seksuāla vardarbība ir nopietns pārkāpums, un tāpēc tie ir pamats disciplinārsodiem un atlaišanai.

LCC stingri aizliedz šādu nelikumīgu rīcību:

  • Ir aizliegtas seksuālas aktivitātes ar bērniem (personām, kas jaunākas par 18 gadiem) neatkarīgi no pilngadības vai piekrišanas vecuma. Kļūdaina pārliecība par bērna vecumu nevar tikt izmantota kā attaisnojums.
  • Ir aizliegta naudas, nodarbinātības, preču vai pakalpojumu apmaiņa pret seksu, tostarp seksuāla labvēlība vai cita veida pazemojoša, aizskaroša vai ekspluatējoša uzvedība. Tas ietver jebkādu palīdzības apmaiņu, kas pienākas palīdzības saņēmējiem.
  • Ir aizliegtas seksuālās attiecības starp LCC darbiniekiem un palīdzības saņēmējiem, jo tās balstās uz būtībā nevienlīdzīgām varas pozīcijām, mazina LCC darba uzticamību un integritāti.

Iepriekš izklāstīto aizliegumu saraksts nav izsmeļošs. Cita veida seksuāli ekspluatējoša vai seksuāli vardarbīga rīcība var būt par iemeslu personas saukšanai pie atbildības likumā noteiktā kārtībā, kā arī atlaišanai.

Ziņošana par seksuālo izmantošanu un seksuālo vardarbību un ziņojumu izvērtēšana

LCC darbiniekiem ir jārada un jāuztur vide, kas novērš uzmākšanos, seksuālu izmantošanu un seksuālu vardarbību. Visu līmeņu vadītājiem ir īpašs pienākums atbalstīt un attīstīt sistēmas, kas uztur šo vidi.

LCC darbinieks vai LCC klients vai jebkura cita persona, kura uzskata, ka ir tikusi vajāta jebkurā LCC pasākumā, var ziņot par šo lietu LCC direktoram un/vai padomei, un darbiniekam, kurš ir šādas uzmākšanās aculiecinieks.

Par seksuālo izmantošanu un seksuālo vardarbību no LCC darbinieku vai brīvprātīgo puses persona var ziņot, rakstot uz e-pasta adresi: abuse@humanrights.org.lv.  Ziņojums tiek izskatīts konfidenciāli un ar cieņu visā procesā. 

Ja LCC darbiniekam rodas pamatotas bažas vai aizdomas par cita darbinieka seksuālu izmantošanu vai seksuālu vardarbību, viņam vai viņai ir jāziņo par šādām bažām LCC direktoram un/vai padomei.

LCC direktoram un/vai padomei, lai pārbaudītu sūdzībā sniegto informāciju ir jāveic šādas darbības (neizsmeļoši):

  • Jānoskaidro notikušā fakti, tostarp pēc iespējas ātrāk jālūdz personu, par kuru ir aizdomas par prettiesisku uzvedību, sniegt paskaidrojumus, jānoskaidro vai situācijai ir liecinieki un cita veida pierādījumi;
  • Atkarībā no noskaidrotiem faktiem, jāprasa personai, par kuru ir aizdomas par prettiesisku uzvedību, nekavējoties pārtraukt prettiesisku uzvedību/rīcību;
  • Atkarībā no noskaidrotiem faktiem, jāaptur vai jāizbeidz personas, par kuru ir aizdomas par prettiesisku uzvedību, darbība LCC aktivitātēs;
  • Atkarībā no noskaidrotiem faktiem, jāziņo par pārkāpumu attiecīgajām iestādēm, piemēram, policijai, atbilstoši Latvijas normatīvajām regulējumam. 

Nevienam nekad nevajadzētu apzināti izteikt nepatiesu vai maldinošu apgalvojumu par aizliegtu rīcību.

LCC ir tiesīgs uzlikt par pienākumu personai, pret kuru ir pamatotas šaubas saistībā ar seksuālās uzmākšanās lietu, apmeklēt izglītojošus pasākumus diskriminācijas un seksuālās uzmākšanās novēršanas jomā, bet būtiska kaitējuma gadījumā - atlaist personu vai atstādināt no darba vai līdz izmeklēšanas beigām, nekavējoties ziņojot attiecīgajai tiesību aizsardzības iestādei.

LCC veic ikgadēju seksuālās uzmākšanās, ekspluatācijas un vardarbības gadījumu pārbaudi, veicot nepieciešamos pielāgojumus, lai novērstu turpmākus pārkāpumus.

Atriebības aizliegums

Draudi, iebiedēšana vai jebkāda cita veida atriebība pret LCC darbinieku, kurš ir iesniedzis sūdzību vai sniedzis informāciju, kas pamato sūdzību, ir aizliegta. LCC direktoram un/vai padomei ir jāveic visas saprātīgās un atbilstošās darbības, kas nepieciešamas, lai novērstu un reaģētu uz atriebību.

Apstiprina A.Kamenska, LCC direktore

О нас